Francouzský čokoládový mousse

Čokoládová pěna, tedy francouzský mousse, je ideálním dezertem pro všechny milovníky čokolády. Já ho zkusila prvně podle receptu Michela Roux z jeho francouzské kuchařky. Výsledek není příliš hutný, ale zároveň ani moc lehký, tak akorát. Určitě teď budu mousse dělat pravidelně. Výhodou je, že nepotřebujete troubu, jen 2 mísy, kastrol a šlehač. A potom 4 hodiny na důkladné vychlazení.

čokoládová pěna

Recept na čokoládovou pěnu, 6 porcí

  • 200 ml mléka
  • 200 g kvalitní čokolády (dala jsem půl napůl 70% a 51% od Lindtu, nejlepší je Varlhona)
  • 2 žloutky
  • 4 bílky
  • 60 g cukru krupice

čokoláda na mousse

Čokoládová pěna (mousse au chocolat) postup

Ohřejte v hrnci mléko k bodu varu. Stáhněte z plotýnky a přidejte čokoládu. Důkladně ji vmíchejte a jakmile bude směs hladká, přidejte a zašlehejte žloutky. Alespoň 2 minuty míchejte. Přelijte do velké mísy a nechte 10 minut odležet, jen sem tam promíchejte.

Ušlehejte bílky do polotuha, přidejte cukr a šlehejte ještě asi 3 minuty. Po třetinách bílky zapracujte do čokoládové směsi. Opatrně, ať vám  úplně nespadnou. Jakmile máte pěknou hladkou směs, přelijte vše do finální mísy, ze které budete servírovat.

Tomichutna_square_250x250
Chefshop.cz

Vložte do lednice a chlaďte alespoň 4 hodiny. Mousse se podává tak, že nandaváte „noky“ lžící z mísy. Pokud vám udělá větší radost ve skleničce, tak šup tam s ním. Na ozdobu se hodí hoblinky čokolády, mandle nebo třeba nějaké ovoce, jako jsou maliny, ostružiny. Podává se dobře vychlazený.

čokoládová pěna

Obměny a varianty čokoládové pěny

  • Gordon Ramsey dává do svého mousse smetanu, ta ale může pěnu zatížit a lehkost bílků je pryč.
  • Existuje také varianta jednodušší, kde použijete jen bílky a čokoládu. Dělá to tak francouzský chef Raymond Blanc. Je to asi trochu těžší, aby to vyšlo.
  • Michel Roux doporučuje obměnu s bílou čokoládou, kdy se přidá do mléka kůra z limety a ještě plátek želatiny.

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/88818/virtual/www/domains/tomichutna.cz/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here