Udělejte si pravý domácí marcipán!

Vždycky jsem ho milovala! A letos na Vánoce jsem se rozhodla pravý marcipán vyrobit doma. Je to opravdu snadné a taky hodně sladké.

Mandle na marcipán

Odkud se vzal marcipán

Marcipán původně pochází z orientu, ze kterého se dostal na jih Evropy. Jeden z prvních receptů se našel v Bagdádské kuchařce, kde je kromě cukru také med a sezamový olej. Další recept pochází ze 14. století z Katalánska. V 16. století už receptů začalo hodně přibývat, marcipán se stal populárním a navíc se věřilo, že má léčivé účinky!

Recept na domácí marcipán

Většina receptů se drží pravidla kolik mandlí, tolik moučkového cukru. Protože mi ten poměr připadá děsivý, zkusila jsem dát cukru méně a vůbec to ničemu nevadí.

  • 180 g mandlí
  • 100 g cukru
  • 1 bílek
  • + případně něco voňavého podle variací níže

Postup

Stačí mandle rozmixovat, záleží na vašem mixéru a chuti. Já se pokusila udělat co nejjemnější mletí, přesto jsou to malé mandlové drobečky. Mandle smíchejte s cukrem a přidejte bílek. Potom už jen těsto vypracujte do jednotné tuhé hmoty. Nezapomeňte olízat zbytky marcipánu z rukou, to by byla škoda!

Jak marcipán vylepšit, variace

Velmi tradiční bylo do marcipánu přidávat růžovou vodu, tak to dělají Britové. Francouzi prý zase používají pomerančovou. Některé recepty přidávají pár kapek voňavého likéru (třeba pomerančový Cointreau), používá se ale i citronová šťáva. Marcipán můžete také vyzkoušet ve zdravější variantě, zkuste místo moučky použít jen agávový sirup, který zároveň dokáže nahradit bílek.

Co s marcipánem

  • Já ho dělala kvůli mým oblíbeným marcipánovým bramborám.
  • Z marcipánu můžete tvarovat různá zvířátka a patvary. Nedělá se to jen  Čechách, ale po celé Evropě, nádherné marcipánové figurty jsem viděla v Itálii i v Madridu. Také ho můžete použít jako součást dortů (potah), vánočního cukroví a tak podobně.
  • Gordon Ramsey v jednom souboji pekl úžasný marcipánový koláček s broskvemi.
  • Marcipán skvěle chutná i jako součást strouhanky na crumble.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/88818/virtual/www/domains/tomichutna.cz/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

1 COMMENT

  1. Zkusila jsem a je neskutečně až nechutně sladký !😕 Marcipán nemá být sladký. Zkuste si koupit marcipán v Německu ať víte o čem mluvím..

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here