5 největších lží českých supermarketů

Chodíte nakupovat do supermarketů? Tak se smiřte s tím, že vám lžou. Dělají to vlastně všichni a my zákazníci se můžeme jen těžko bránit. Často jim skočíme na špek. A čeho že se to týká? Průběžně sleduji aktivity Státní zemědělské a obchodní inspekce a vážně, lží je požehnaně! Tady máme 5 nejčastějších:

1. Je to Klasa!

Klasa je značka, kterou jsou označeny ty nejlepší a nejkvalitnější české potraviny. Uděluje jí ministerstvo zemědělství proto, abychom při nákupu potravin nesáhli „vedle“ a měli jistotu, že nakupujeme opravdovou kvalitu. Problém je v tom, že se značky zneužívá. Supermarkety neoprávněně označují visačkami Klasa zboží, které Klasu vůbec nemá. Stalo se to například v Kauflandu u sýrů a u toustového chlebu. V Penny si dokonce vymysleli značku vlastní a to pro potraviny z Polska, na visačce je překvapivě česká vlajka a text „česká kvalita„. Visačky tedy občas neodpovídají realitě.

2. Je to z Česka!

Odborníkem na klámání spotřebitele je v poslední době například Kaufland. Proč se u nás prodává proboha cibule z Austrálie?! To bylo zřejmě trapné i zaměstnancům Kauflandu v Havířově. A tak se udělalo kouzlo, k cibuli nastražili extrémně nebezpečnou cedulku „Čerstvé z České republiky„. Stejně špatně označeno bylo dalších 16 druhů ovoce a zeleniny. S označováním měli potíže ale i v dalších pobočkách a určitě to není problém jen Kauflandu. O původu zeleniny a ovoce nám občas lžou bohužel i prodejci na trzích.

3. Je to k jídlu

V Jednotě z dětské šunky úmyslně odškrábali datum spotřeby. V Kauflandu zase pečou chleba z plesnivých polotovarů. Za kvalitu samozřejmě ručí ze začátku výrobce, jenže ten nemůže udělat nic s tím, že supermarket klidně prodává ořechy, ovoce a pomazánky zkažené, s viditelnou plísní na povrchu. Nic nového, ale o to smutnější je, že se to děje stále dokola. Naposledy Billa, často Tesco.

4. Naše značka je super

Supermarkety už před lety začaly nabízet vlastní značky potravin. A tak tu máme třeba Albert Quality. To bude asi tutovka, ověřená kvalitní potravina. Jenže jen za poslední měsíc 7 potravin z řady Albert Quality bylo označeno jako nebezpečné a to proto, že vykazovaly známky zkažení. Patří sem plesnivé ořechy, nebo třeba páchnoucí maso (to by bylo, aby bylo letos léto bez salmonely). Vlastní produktové řady supermarketů nejsou nic jiného, než klasické potraviny, které všichni známe a kupovali jsme je doposud. Pro Albert cereálie dodává Emco a mléko pro Billu dělá Olma.

5. Tento rostlinný tuk je sýr

Supermarkety mají povinnost označovat úseky se zbožím. Typicky tu narážíme na problémy mezi složením potravin a jejich označením. A tak mezi sýry, másly a čokoládami najdeme klidně rostlinné a uměle ztužované tuky – náhražky, které se tváří jako že jsou „normální“.  Příkladem budiž Veselá kráva lahodná (náhražka sýru), kterou Lídl prodává v regálu označeném jako „tavené sýry přírodní“ a Eidam z Jednoty, který obsahuje rostlinný tuk a prodává se nenápadně mezi opravdovými sýry.

A co s tím? Nakupovat s rozmyslem, ptát se prodavačů a kontrolovat obaly. Řešením bohužel není supermarkety úplně vynechat a spoléhat se například na nákupy na trzích. Zdravě uvažujícímu člověku přeci dojde, že ten sýr, který na trhu prodávají v teple a na slunci nebude v pořádku. Chybuje se občas prostě všude a je dobře, že se o tom dnes více mluví. A tak alespoň čas od času sledujte konečně spuštěný Pranýř a aktivity státní inspekce. Mohou vás upozornit na něco, co k jídlu vážně není. A to se hodí, tady totiž nejde o vybíravost, ale často o zdraví.

 

2 COMMENTS

  1. K té cibuli , protože ji často používám tak vidím jak jde kvalita obyčejné cibule dolů. Tak nekvalitní cibuli jaká se nyní (2016) prodává v mnoha supermarketech jsem ještě neviděl.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here