Tajemství nejlepších steaků a kam na ně

Ročně steaků sním tolik, že by se daly na prstech spočítat. Nebaví mě totiž, jak dlouho musím maso kousat a žvýkat. Navíc to chce si po steaku dopřát pořádný relax, protože to není nic, co by tělo jednoduše strávilo. Tak proč že píšu o nejlepších steacích? Díky tomu, že je nejím často, si vybírám ty nejchutnější a zajímá mě, co vlastně dělá steak tím nejlepším steakem.

Je to v krávě

Krávy z Francie

Kde jinde může být zakopaný pes, než přímo v krávě. Když chcete jíst dobré maso, musí to být ze zvířete, o které bylo dobře postaráno. Kráva nesmí rychle vyrůst a měla by být alespoň před porážkou krmená obilím, to zajistí tučnější maso a tedy lepší výraznější chuť. Za nejlepší maso je dnes pokládaná svíčková, jenže jen proto, že zbytek masa z běžně chovaných krav prostě za moc nestojí. Pokud se kráva hýčkala, mělo by být všechno její maso výborné. Čestr a podobná místa dokazují, že skvělý steak připravíte i z dalších částí krávy.

Čerstvé maso je špatné maso

Když Heston v Británii hledal nejlepší maso na steak, hodnotil masa podle struktury, chutě a tuku. Vyhrál Longhornský steak. Ten, který zraje alespoň 4 týdny. U hovězího se totiž na čerstvost nehraje, čím zralejší a rozleželejší maso je, tím lépe. Nejlepší steaková restaurace v New Yorku podává hostům steak, který zrál týdnů 12. Pravda, před opékáním nevypadá moc vábně, maso na okrajích zhnědne.

Jak udělat nejlepší steak

Rychle a při velmi vysoké teplotě! Ano i ne. Říká se to, ale průzkum i chemie dokazují něco jiného. Příliš vysoká teplota steak suší a smršťuje, ten nezůstane křehký. Když se steak dodělává při velmi nízké teplotě dost dlouho, uvnitř masa se začnou rozpadat enzymy a ty způsobí, že maso změkne. Nejlepší steak by tak byl zprvu na grilu opečený (lehká kůrčička) a potom ve troubě i několik hodin dopékaný. Což takhle nikdo nedělá. Ale ti nejlepší steak masteři udělají steak tak, že není na povrchu přesušený a po hlavním opečení ho dodělávají v troubě a nebo ho alespoň před podáváním nechají řádně odpočívat. A také vám neudělají steak příliš propečený, když ví, že to maso k tomu není určeno.

Kde si dát s chutí steak

Za posledních pár let jsem zkusila různé steaky a také vím, co si o nich myslí různí steakožrouti. Tady je seznam pár pražských restaurací, kam na steak čas od času ráda vyrazím.

1. Dock House
To je to místo, kde jsem jedla svůj první opravdový steak ze svíčkové (Charolais). Do té doby jsem nedokázala hovězí maso ocenit. Prostě lahoda, tady steaky umí a navíc je to moc příjemné místo.
Za 300 gramovou svíčkovou tu zaplatíte 499 Kč.

Steak v Dock Housu

2. Čestr
Posvátný chrám českých stračen. Nikde neochutnáte tolik různého hovězího jako tady. Dejte si oponku, nebo třeba veverku a k ní hlavně luxusní perignonskou omáčku (z jatýrek a lanýžů). Bude to zážitek, Čestr je ideálním místem pro oslavy a rodinné večeře.
250 gramový steak vás vyjde na 438 Kč.

3. Kobe

Japonské krávy Wagyu jsou to nejexkluzivnější maso, které si můžete v ČR dát. Krávy měly překrásný život. Pily pivo a dostávaly masáže. Právě díky nim je jejich maso tak chutné. Je to to nejjemnější hovězí, které jsem kdy ochutnala. Kromě jemnosti je výjimečné i svou samotnou chutí. V Kobe nemají maso přímo z Japonska, odtud se vyvážet nesmí, krávy Wagyu se už ale chovají i na pár místech v Evropě.
Za pravý Kobe steak v Japonsku zaplatíte až 7 000 Kč. V Kobe vás vyjde svíčková Wagyu jen na 1490 Kč.

4. Bílá Kráva

Rodinná milá restaurace se specializací na hovězí Charolais. Tady vám zachutná a hlavně si užijete celkově atmosféru Francie.
Na svíčkové si pochutnáte za 400 Kč.

5. Hospůdka u Štěpána

Tady si steak s chutí dám za 14 dnů a už teď věřím, že to bude skvělé. Samotný fakt, že jíte maso přímo z farmy, kde žijí kravičky ve výborných podmínkách, předvídá úspěch. Těším se.

A co vy, kam na steak chodíte nejradši? Troufáte si dělat steak doma, nebo na něj raději někam zajdete?


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/88818/virtual/www/domains/tomichutna.cz/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

4 COMMENTS

  1. Na steaky v Praze El Barrio de Angel na Smíchově. Špičková konstatní kvalita, 300 g ribeye za nějakých 340 Kč je víc než fér cena.

    Jinak v článku je neustále jako maso na steaky zmiňovaná jen svíčková… přitom zrovna na steak to není moc ideální druh masa. Co se přípravy steaku týče, platí jednoznačně co nejvíc rozpálená plotna, čím víc, tím líp. Zprudka krátce opéct, nechat dojít 5-10 min na důkladně předehřátém talíři. Nic víc. Pokud se někomu steak takto smršťuje a vysušuje, tak právě jen proto, že neměl pánev dostatečně rozpálenou a navíc na ní nechal steak moc dlouho. A doma na tom nic není, jen to chce dobrou pánev s pořádně tlustým dnem, ne nějaký levný aušus nebo keramiku. Ta omáčka v Čestru není perignonská ale perigordská.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here