Můžete je koupit v čokoládovém butiku a nebo si vyhrát a udělat vlastní pralinky doma. Bude vás to bavit obzvlášť, pokud rádi vymýšlíte nové a zajímavé kombinace. Pralinky, tedy plněné čokoládové bonbóny, někdo plní krémem a jiný zase rumem. Tenhle článek shrnuje moji první zkušenost s výrobou pralinek.
Vybavení pro výrobu pralinek
Neobejdete se bez dvou důležitých pomůcek. Kvalitní forma na pralinky a teploměr. Zatímco lanýže si bez formy uděláte, plněné čokoládové bonbony ne. Já použila formu od Barry Callebaut, která je opravdu hodně kvalitní a velmi profesionální. Pralinky z ní jdou krásně vyklopit bez jakýchkoliv obtíží.
Správná čokoláda
Záleží na vaší chuti, může být mléčná, hořká nebo bílá. Důležité je, aby to byla opravdu čistá čokoláda bez zbytečných přísad. Mně se osvědčila mléčná polevová Lindt (má cca 55% kakaa) a potom prakticky jakákoliv kvalitní, více než 70% čokoláda, kterou s tou základní Lindt kombinuji. Praktické je mít čokoládové penízky, ty se dají snadno rozpustit a navíc mít bonbóny z legendární čokolády Valhrona je vážně super.
Náplně pralinek
A tady je to hodně o tom co máte rádi a o fantazii. I když upřednostňuju konkrétní a tradiční recepty, u prvního pokusu pralinek jsem si náplně vymyslela sama. Měla jsem višně v rumu Diplomatico a mandle s Amaratem. Příště se určitě pustím i do nějakých složitějších krémů, což by jistě dalo na celý nový článek.
Postup a metoda přípravy domácích pralinek
Udělat pralinky, to vyžaduje specifický postup. Měli byste dodržet pár pravidel souvisejících s teplotou čokolády. Říká se tomu temperování. Rozpuštěná čokoláda by neměla přesáhnout 46 stupňů. Potom se od ní může oddělovat tuk a to je to poslední, co byste chtěli. Potom se vám bude hodit kromě formy taky štětec, kterým jde forma promazat první vrstvou čokolády, tzv. skořápkou.
Recept na pralinky
Co budete potřebovat? Nic moc, jen čokoládu a věci do náplně!
- 300 g kvalitní čokolády (doporučuji nad 60%)
Formu je vhodné šoupnout před výrobou do mrazáku. Náplně si připravte předem. Na plotně si nachystejte vodní lázeň. Jeden větší hrnec s vodou a druhý nad něj menší na rozpuštění čokolády. Čokoládu nalámejte, pokud máte pecky, tak je vysypte. Zahřívejte, spíše opatrně, čokoláda se nesmí připálit a rozhodně se k ní nemá nic přidávat (žádná voda a ani tuk). Kontrolujte teplotu teploměrem, jakmile má 46 stupňů, čokoládu dejte prudce zchladit do ledové vody tak, aby teplota klesla na cca 26. Tohle se doporučuje ještě jednou zopakovat, já to nedělala a fungovala to i tak. Potom je čokoláda připravená ke zpracování.
Formu vyndejte z mrazáku a štětcem ji vytřete první vrstvou čokolády, ta by měla být dostatečně tlustá, takže nešetřete. A chce to si pospíšit, po vychlazení čokoláda rychle ve formě tuhne. Jakmile čokoláda trochu zatuhne, začněte pralinky plnit vybranými náplněmi. Osvědčila se mi ale i metoda nalití čokolády do které jsem potom vtlačila mandli a až potom dolila zbytkem čokolády. Je třeba najít vhodný postup s ohledem k vaší náplni. Pokud pralinku v polovině procesu zamrazíte, nebo hodně zchladíte, může se stát, že to na ní potom bude vidět, až doděláte tu druhou půlku (zátku).

Nakonec uzavírejte čokoládovou „zátkou“. Čokoláda by měla být do formy dostatečně vtlačená, jinak dělá díry, křápance a tak podobně. Nejlepší je po dokončení formou několikrát udeřit o stůl, což jde pokud nemáte silikon. Dejte pralinky zamrazit. Vyndejte a ostrou škrabkou (něco se ve vaší výbavě jistě najde) odstraňte zbytky čokolády od „zátkování“. Pralinky vyklopte a mlsejte. Nejlepší je skladovat je v lednici.