Kde a co jíst v Londýně

Britská kuchyně mě prvně dostihla na školním výletě, když mi bylo 10. Svačinka od pravé britské rodiny, kde jsme pobývali, se skládala z bílé sladké žemle se slaným margarínem, čokolády a sáčku brambůrek. Žemle byla vážně nechutná, no nevadí, to si pak máte chuť dát brambůrky. Proč ale proboha chutnají kysele? Jo ony jsou vlastně octové! A čokoládička na závěr – bohužel mentolová. Všechno na ruby a rozvařená zelenina k večeři vás už jenom dorazí :)

Ale jak se říká, časy se mění. Zatímco před lety to měl turista v Londýně s jídlem těžší, dnes je Londýn běžnou metropolí, kde najdete dobrou mezinárodní kuchyni. V Londýně najdete také mnoho restaurací oceněných Michelinskou hvězdou.

Kde jíst v Londýně

V Londýně se můžete najíst přibližně v těchto typech restaurací:

  • řetězce s občerstvením a restaurace (EAT, Itsu, Prêt-à-manger, Bella Italia),
  • národní kuchyně (čínská, izraelská, řecká, indická, malajská, …),
  • fast foodová klasika (McDo, KFC, Burger King, Pizza Hut na každém kroku),
  • tradiční britské hospody (většinou prý se špatným jídlem),
  • tzv. lepší restaurace nabízející mezinárodní kuchyni (Gordon Ramsey, Jamie Oliver,…),
  • supermarkety (Marks a Spencer, Tesco, Sainsbury).

V Londýně je spousta tematických řetězců, které jsou slušnější, než obyčejné fast foody (třeba Itsu), často jsou to úplně normální restaurace (Bella Italia). Najíte se v nich téměř po celém londýně, EAT je dokonce i v Topshopu. Mnohé řetězce se chlubí čerstvým jídlem a to bývá i zdravé (spousta zeleného, rýže se slupkou,…).

Velmi výhodně vychází stravování v místních restauracích, které provozují různí přistěhovalci. Tyto restaurace bývají autentické a relativně levné. Samozřejmě se dá najít i něco víc nóbl. Dobrým typem jsou například čínské restaurace v čínské čtvrti nedaleko Covent Garden. My bydleli nad Hyde parkem u Bayswater a bylo tu opravdu z čeho vybírat. Zdá se, že Londýňané příliš doma nevaří.

Na každém kroku vás jinak doprovází známé fast foody, McDonald, KFC, Burger King jsou často nedaleko od sebe, plus k tomu ještě přidejte Pizza Hut, který v ČR nemáme, ale možná ho znáte z Německa.

Klasické hospody jsme nezkoušeli, jestli s nimi máte zkušenost, napište. Já o nich neslyšela nic moc dobrého.

Supermarkety mají otevřeno dlouho, viděla jsem některé i do 11 do večera. V Marks a Specer (v UK 600x) najdete spoustu čerstvého jídla, které si jen odnesete a zbaštíte (nebo před tím ohřejete). V Tescu zkuste obrovské borůvky libru čtyřicet :) Pokud dostanete chuť na kávičku, zkuste Starbucks. Je jich po Londýně spousta, ale jen některé jsou s příjemným posezením (ideální je např. poblíž Regent street, viz mapa). V londýnském Starbucks bohužel nemají ty výborné ovocné koláče, co prodávají u nás. Tady mají jenom mufiny a ostatní sladké pečivo. Jinak je nabídka vlastně stejná jako u nás.

Pokud hledáte oblíbené restaurace a místa turistů, určitě nevynechte TripAdvisor (nejlepší restaurace v Londýně). Pokud jdete po klasice, mrkněte na Michelinem oceněné restaurace v Londýně:

Zajděte taky ke Gordonovi

Než jsme do Londýna jeli, trochu jsem místní podniky zmapovala. Výsledek nechávám k dispozici všem, třeba se bude hodit  :) Na mapě najdete všechny Ramseyho restaurace plus další zajímavá místa, kde si pochutnáte, nebo nakoupíte něco dobrého.

Google mapa se zajímavými londýnskými restauracemi

Máte tip na dobrou a zajímavou restauraci/obchod? Sem s ním, rozšíříme mapu!


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/88818/virtual/www/domains/tomichutna.cz/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here