Nejlepší toskánská vína: která ochutnat

Víno mám ráda, nejvíc mě ale baví popíjet ho na místech, kde se vypěstovalo. Třeba v Toskánsku. Právě kvůli dovolené v Toskánsku u mě vznikl seznam klasických toskánských vín, která se hodí ochutnat. A to ať už se chystáte do Toskánska, nebo si chcete koupit víno tady u nás. Na rozdíl od Francouzů Italové nepijí víno jen tak při západu slunce, ale kombinují ho s jídlem (třeba se snídaní). Ale to víno je tak dobré, že k němu stejně žádné jídlo nepotřebujete. Pojďme si toskánská lokální vína představit, alespoň tak jak jsem je poznala v Toskánsku.

Chianti: pozor na kohouta!

Chianti je nejznámější toskánské a i italské víno. Produkuje se ho takové množství, že se může snadno stát, že netrefíte zrovna na dobré. Určitě si vyberte k ochutnání to lepší Chianti, tedy Chianti Classico (DOCG). Jeho hrozny musí pocházet z jedné oblasti (žádná mixáž) a z 80 % musí být odrůdy Sangiovese. Z jednoho akru se musí posbírat méně hroznů (čím méně hroznů, tím lepší může víno být). Víno musí také zrát v dubových sudech a to alespoň 12 měsíců. Tímhle vínem je dobré začít, protože vás čeká ještě řada zajímavějších :) Chianti je lehčí víno, ale dát si můžete také Riservu, která v sudech zůstává alespoň 2 roky a v lahvích ještě minimálně 3 měsíce. Riservu můžete v klidu uložit doma do sklípku a nechat vínko zrát.

Trocha bílého Vernaccia

Víno odrůdy Vernaccia, CessaniBílých vín v Toskánsku příliš nenajdete. Jedno, které je dobré ochutnat a zmínit je Vernaccia di San Gimignano. Jako jediné bílé toskánské víno má oficiální DOCG označení. Nic extra to není, přesto se dají najít chutné kousky. Třeba ty aromatičtější, co mají chuť po zeleném jablku a mandlích. Víno se pije mladé, do dvou let po sklizni, ale i tady najdete Riservu, která si umí poležet i pět let.

Nobile di Montepulciano

Víno NobileA tady už jsme u zajímavějšího vína. Noblesní název napovídá, o jaké víno jde. Oproti Chianti, které jsem chutnala, je Nobile jemnější, má méně taninu a chuť je ovocná (švestky a třešně), na konci plnější a zajímavější. Popsala bych ho jako dámičku mezi toskánskými víny :) Nobile koupíte 3 roky po sklizni, do té doby zraje v dubových sudech. Nejlepší je po 5 letech.

Brunello di Montalcino

Brunello di Montalcino

Král mezi toskánskými víny je ideální pro ty z vás, kteří si potrpíte na robusnější a komplexnější vína. Tolik chuti a vůně! A tolik peněz! Sklenička za 5 Euro, lahev od 20 do 5 000 Euro. Ochutnáte ho nejméně 6 let po sklizni, nejlepší je ale po 10 – 12 letech. Seženete i mladší levnější, které se prodává jako Rosso z hroznů, které nejsou pro klasické brunello dostatečně dobré. Brunello je zážitek, tak si ho určitě někdy dopřejte!

Vin Santo pro mlsouny

Vin Santo a cantuciniMilovníci sladkostí nepřestávejte číst! Vin Santo je totiž výborné dezertní víno, které pro vás bude skvělým doplňkem k dezertu. Ať už to budou cantuccini nebo třeba mé oblíbené zabaglione. Tohle dezertní víno existuje ve dvou provedeních. Sladké a hodně sladké, ověřte si tedy, jakou variantu kupujete. Podávejte ho vždy dostatečně vychlazené, jedině tak bude dobré. Teplé se pít nedá, ochlazení ztlumí jeho přílišnou sladkost. V lednici vám vydrží téměř věčně!

Kde a jak toskánské víno nakoupit

Ideální je si víno dovézt z Toskánska, pokud nemáte v kufru auta jako v sauně. Nakoupit je ho nejlepší v místních vinařstvích a vinotékách. Nejlepší je vybrat si pomocí ochutnávky. My si udělali ochutnávku ve škole vína v Sieně a potom tam některá vína i nakoupili (posílají i do Čech). V Čechách mají dobrý výběr toskánských vín ve Wine food marketu, s ničím jiným zatím zkušenost nemám.

Supertoskánská vína vs. DOCG

Vína výše zmíněná mají všechna krom Vin Santo označení DOCG. Jsou tedy pečlivě sledovaná a řídí se jasnými pravidly co smí obsahovat a odkud mají pocházet. Ne vždy je ale DOCG známkou kvalitního vína. Existuje řada skvělých vín, která parametry nesplňují a přitom všechna DOCG vína na vinařských soutěžích strčí do kapsy. Říká se jim „supertoskánská vína“. Seznam těch nejlepších supertoskánců najdete třeba u Rebeccy. Pár supertoskánců jsme si také dovezli, jedna lahev se pohybuje kolem 40-100 Euro.

Můj vítěz

Za mě po pár ochutnávkách zvítězilo Nobile. Je to elegantní víno, které si hodlám doma pořádně užít. Čeká na mě ve skříni. Jenom na něj zatím nemám žádnou důstojnou skleničku, ehm pořádnou sklenici ze které bude chutnat nejlépe. Snad vydržím a otevřu ho až za několik měsíců!


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/88818/virtual/www/domains/tomichutna.cz/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here