Pravá vanilka: kde koupit a čemu se vyhnout

Jedním z nejpopulárnějších koření do dezertů i vánočního cukroví je vanilka, po šafránu nejdražší koření na světě. Vanilku zbožňuji a vanilkových lusků jsem vyzkoušela už několik, takže tady je pár tipů jak vanilku nakupovat plus pár zajímavostí včetně testu vanilkových cukrů.

Vanilkové lusky

Vanilkové lusky

Celé lusky můžete koupit i v běžných supermarketech. Já zatím vyzkoušela tyhle:

 • Bio lusk z Billy – zatím nejlepší lusk, pěkně vlhký a plný spousty semínek
 • Lusk z Marks and Spencer – ujde, ale není tak voňavý.
 • Dr. Oetker lusk (běžné supermarkety)- vzhledem k ceně asi nejhorší obsah, méně vůně.

Lusky se dají sehnat i ve specializovaných obchodech nebo na trzích. Jednu z nejlepších vanilek jsem koupila u Sváčka na Arbesově náměstí, není ale bohužel ve stálé nabídce. Poslední kousky mám dovežené z francouzského trhu, kde měli speciální stánek.

Snímek obrazovky 2014-11-14 v 17.54.55

Vanilkový cukr

Vanilkový cukr můžete koupit v následujících variantách. Cukry s křížkem obsahují ethylvanilín místo pravého přírodního aroma. Je ale rozdíl i mezi přírodním aroma (zelená) a pravou vanilkou (hvezdička).

Jak je vidět, většina cukrů obsahuje chemické aroma vanilín. Ty poznáte už podle názvu – vanilínový cukr. Tesco cukr obsahuje navíc ještě pšeničnou vlákninu (kdoví k čemu?). Dobrou volbou je vanilkový (ne vanilínový, mají oba) cukr od Oetkera, který obsahuje přírodní aroma. Nejlepší ze všech je ale BIO cukr od Amylonu, kde najdete 1,5 % bourbonské bio vanilky a navíc to je cukr třtinový (přírodnější a výživově lepší cukr).

Nejlepší co můžete udělat je mít vlastní vanilkový cukr. Stačí přidat spotřebované vanilkové lusky jednoduše do nějakého cukru a nechat cukr provonět.

Kam s vanilkou

Mezi moje nejoblíbenější dezerty s vanilkou patří:

Vanilka a zajímavosti

 • Vanilka je původem z Mexika, pěstovat ji jinde je velmi náročné a neobejde se to bez lidské ruční práce. Jediné včely, které umí květy opylovat jsou ty mexické a jinde se vanilka musí opylovávat ručně. Proto je vanilka tak drahá. Její květy kvetou jen necelých 24 hodin a přesně tehdy musí naběhnout rolníci, kteří provedou umělé opylení. Ti zkušení obslouží podle Wikipedie 1000 až 1500 květů za den.
 • Název pochází ze slova vagina (pochva, pouzdro, lusk).
 • Bourbonská vanilka je ta, kterou se lidé v roce 1841 naučili pěstovat ručním opylováním na ostrově Bourbon (dnes Reunion), prvně mimo původní domov vanilky Mexiko.

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/88818/virtual/www/domains/tomichutna.cz/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

6 COMMENTS

 1. Doporučuji k recenzi přidat např. produkty ze stránek http://www.pravavanilka.cz nebo vanilkove-lusky.cz, kvalitou zboží i sortimentem se docela liší od „běžných“, drahých a ošizených produktů z obchodu.

  • Ahoj Honzo, máš to ozkoušeno? Čím to, že to mají lepší? Já vanilku nakoupím jednou z čas na trhu, kde vidím, že je ok. Potom mi vydrží hodně dlouho. Úplně super jsou semínka v lahvičce, je to rychlé a praktické a přitom neošizené :)

 2. Ahoj Lucko, když budu mluvit za http://www.vanilkove-lusky.cz, myslím, že naše kvalita (vanilky a služeb) plyne z toho, že se věnujeme pouze vanilce. Nezbývá nám nic jiného, než být lepší než ostatní. Jinak bychom nepřežili. To je velká motivace:). A JAK to děláme?
  Věnujeme hodně času výběru dodavatelů s důrazem na kvalitu.
  Expedujeme rychle a se zákazníky jednáme slušně(viz. http://vanilkove-lusky.cz/reference). Proč? Protože prostě chceme, aby si jednou objednali znova.
  Díky specializaci dosahujeme nižších nákladů a tyto úspory promítáme do cen. A lidové ceny zase podporují čerstvost, protože vanilka se u náš „točí“.
  Velké firmy třeba udělají obrovskou sérii, kterou poté 3 roky suší (doslovně) v regálech supermarketů kde se vanilka s cenou 40-80 Kč/lusk prodává hodně pomalu. Ale to jim nevadí, když to je pro ně jen okrajový sortiment k bujónům a vanilinovým cukrům :/.

  Martin

 3. Cauky, ja jsem take dlouho hledala vanilkove lusky, jednou jsem vyzkousela z obchodu a nic moc, pak jsem objevila, nebo spis mi neter doporucila eshop profikoreni.cz takze po vyzkouseni tam, nakupuji veskere koreni a hlavne vanilku jen tam :)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here